Vegan Markalar, Türkiye’deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları

Vegan Markaları özellikle kozmetik “makyaj”, şampuan kullananlar Türkiye’de arıyor. Bu yazımızda vegan markaları tüm detaylarını anlattık.

Vegan Markalar

Vegan markalar kozmetik sektöründen yiyecek sektörüne kadar birçok alanda tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Vejetaryan ya da diğer bir tabirle vegan son zamanlarda yükselen trendlerden biridir. Mağazalar müşterilerden gelen talepler doğrultusunda müşteri memnuniyetini sağlayabilmek adına vegan marka ürün sayılarını arttırmışlardır. Öyle ki sadece vegan olarak hizmet sunan restoran sayısı bir o kadar fazladır. İşte Vegan Markaları,

Calve

Calve hayvansal kaynaklı ürün kullanmadan üretim yapan Türkiye’de en büyük vegan markalar arasında yer almaktadır. Lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden en iyi ve en sağlıklı üretim koşullarında faaliyet gösteren firma aynı zamanda en fazla talep gören markalardan biridir. İlk olarak Hollanda’da 1884 yılında bitkisel yağ üretimi ile başlayan Calve, o zamandan bu zamana kadar aynı kararlılıkla hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Dermokil

Hayatına kolaylık katmak isteyenler ve doğallığı hayvansal gıdalardan uzak bir şekilde sağlamak isteyenler için en önemli markalardan biri Dermokil’dir. Dermokil kişisel bakım konusunda ağız bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, cilt bakımı, sabun & duş jelleri ve el & vücut losyonları gibi ürünleri bitkisel kaynaklı olarak üreterek satışa sunmaktadır. Marka aynı zamanda glutensiz ve organik olarak en büyük markalardan biri olmaktadır.

Eyüp Sabri Tuncer

Eyüp Sabri Tuncer vegan markalar arasında Türkiye’de Vegan sertifikasına sahip olan ilk kozmetik markası olma özelliğine sahiptir. Vegan sertifikası vegan yaşam biçimini benimseyen ‘’Vegan ve Vejetaryanlar Derneği tarafından verilen bir sertifikadır. Bu sertifika, ürünlerin hiçbirinin üzerinde hayvansal deneyler yapılmadığının ve hiçbir ürünün içeriğinde hayvansal gıda bulunmadığının göstergesi olmaktadır. Markaya ait birçok ürün vegan ve vejetaryan olarak satışa sunulmaktadır.

Humm Organic

Humm Organic sağlıklı, doğal, glutensiz ve vegan atıştırmalık arayanların tercih ettiği markalardan biridir. Çocuk sağlığını koruyan ve gözeten ayrıca onların gelişimlerine olumlu katkı sağlamayı amaçlayan marka kurabiye, kraker & grisini, yulaf bar & kek, şekerleme gibi birçok ürünü vegan ve vejetaryan olarak üretmektedir. Yüksek besin değerine sahip ürünler vegan markalar ile Humm Organic tarafından üretilmektedir.

Solgar

Solgar bünyesinde vegan ve vejataryan kullanımına uygun ürünler barındıran markalardan biridir. Tamamen doğal kaynaklardan üretilen besinlerde hiçbir hayvansal gıdaya yer verilmemektedir. Kapsül şeklinde üretimi yapılan olan ürünler ayrıca maya, gluten, süt ürünleri gibi alerjenleri içeriğinde barındırmazlar. Yapay korucu ve aroma kullanılmadan ürünlerin insan sağlığına olan faydaları ürünü tercih eden kişi sayısının da fazla olmasını sağlamaktadır.

Züber

Züber vegan markalar arasında şeker ilavesi olmadan, glutensiz ve yüksek protein içeriğine sahip olan markalar arasında yer almaktadır. Lezzetli ve sağlık bir atıştırmalık arayanların başvurduğu markalardan bir olan Züber, yeni neslin atıştırmalığı olarak da tanımlanmaktadır. İlk olarak 2017 yılında İstanbul’da kurulan markaya ait çekirdeksiz hurma, lokma, protein bar, meyveli bar gibi birçok vegan lezzet bulunmaktadır.

Green Clean

Sertifikalı ve organik doğal temizlik ürünleri markalarından biri de Green Clean olmaktadır. Green Clena bünyesine ait ürünler genel temizlik, bulaşık, çamaşır, bebek ve hassas ciltlere özel ürünler olmak üzere 5 farklı grupta sıralanmaktadır. Uluslar arası kalite standartları doğrultusunda üretilen ürünler Vegan, EcoGarantie, Dermatoloji, Allergy – Certified helal sertifikalarına sahip olmaktadır. Marka ürün ambalajlama sürecinin tümünü doğa dostu çalışmalarla yürütmektedir.

Veggy

Veggy hazır yemek ürünleri arasında bitkisel yaşam tarzını destekleyen vegan markalar arasında yer almaktadır. Pratik, besleyici ve leziz ürünler tümü hiçbir hayvansal gıda kullanılmadan üretilmektedir. Sağlığa zararlı olmayan ürünler en iyi şekilde işlenerek satış noktaları üzerinden müşterilere sunulmaktadır. Kaynağını doğada ve doğallıktan alan markanın bu anlamda burger, schnitzel, hamburger köftesi ve kebap gibi birçok vegan ürünü yer almaktadır.

Koska

Helva, tahin & pekmez, reçel, bal, lokum ve şekerleme gibi ürünleri 1907’den beri hizmete sunan Koska helal sertifikasına sahip markalardan biridir. Diyabet dostu marka olarak bilinmesinin yanında vegan ve vejetaryan kullanımına da uygun olarak üretilmektedir. Kurulduğu zamandan beri kaliteden ödün vermeden hizmet sürdürmeye devam eden firma en iyi en çok tercih edilen vegan markalar arasında yer almaktadır.

Trakya Çiftliği

Trakta Çiftliği 1985 yılından bu yana damaklara lezzet bırakmak amacıyla geniş ürün çeşitliliği ile birlikte hizmet veren markalardan biridir. Birçok ürünü bünyesinde barındıran firma vegan olarak tereyağ tadında, peynir, krem peynir ve sürülebilir peynir üretimi yapmaktadır. GDO’suz soyadan elde edilen ürünler son derece lezzetli olup hiçbir katkı maddesi ve hayvansal gıda içermemektedir. Trakya çiftliği kahvaltılık ürünler konusunda tamamen vegan olarak hizmet sağlamaktadır.

Yayla

1996 yılında Ankara’da kurularak hizmet vermeye başlayan Yayla, değişen tüketim alışkanlıklarına uyum sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi amaçlamaktadır. Klasik, hazır yemek ve gurme serisi olarak gıda alanında aralıksız çalışan firma katkısız ve vegan olarak üretim yapmaktadır. Vegan markalar arasında hazır yemek konusunda en çok tercih edilen Yayla, lezzetine lezzet katarak her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Sampure Minerals

Her yaştan cilt tipine göre bakım sağlayan markalardan biri olan Sampure Minerals, helal sertifikalı olmasının yanında aynı zamanda vegan ve vejetaryan ürünlere sahiptir. % 100 doğal olarak üretilen cilt bakım ürünleri cildinizin ihtiyacı olan mineral desteğini en kolay sağlayacaktır. Cildi güzelleştirirken zarar vermeyen marka, her türlü kimyasalın cilt ile temasını engellemektedir. Alkol, paraben ve koruyucu içermeyen ürünler size hak ettiğiniz değeri verecektir.

Picus

Picus hiçbir hayvansal katkı maddesi içermeyen % 100 doğal içeriğe sahip vegan markalar arasında yer almaktadır. Güne daha zinde başlamak isteyenler için ihtiyaç duyulan mineral, doymamış yağ ve lif kaynakları hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmektedir. Marka dahilinde yer alan ürünlerin hiçbirinde şeker, bal, yapay renklendirici, palm yağı ve gluten bulunmamaktadır. Ürünlerin renklerinin tümü doğal kendi renkleridir.

Lotus Since 1932

Lotus Since 1932 tamamen bitkisel kaynaklı ve vegan olarak hizmet veren markalardan biridir. Sertifikalı ve sürdürülebilir tarım ile içeriğinde palm yağı bulunmayan marka bisküvi bazlı ürünleri içermektedir. Lotus Since 1932 şirketi daha da büyüyerek uluslar arası grup haline gelmiştir. Birçok dünya ülkesi karamelize tadı ile damakları şenlendiren bu markayı tercih etmektedir. Markanın hayvansal gıdalardan uzak üretim sağlaması daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Humble Brush

Ağız ve diş sağlığını koruyan ürünlerini vegan olarak hizmete sunan Humble Brush, paraben içermeyen, tamamen doğal, katkısız ürünleri ile sağlığa hiçbir olumsuz etki yaratmamaktadır. Humble Brush tarafından üretimi yapılan diş fırçaları Almanya’da 2016 yılında en iyi sağlık ödülünün sahibi olmuştur. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan marka Hindistan cevizli, kömürlü ve naneli gibi farklı diş macunlarının da üretimini yapmaktadır.

Pronatural

Pronatural içeriğinde susam tahini, protein bar, gofret, yulaf bar, tarih şurubu gibi bitkisel ürünleri barındıran markalardan biridir. Markaya ait bulunan ürünlerin tamamı vegan olup, büyük ürünler sertifikalıdır. Yeni nesil beslenme alışkanlığını sürdürülebilir politika ile en kalite şekilde sunan Pronatural, birbirinden sağlıklı atıştırmalıkların en büyük temsilcilerin biridir. Vegan markalar arasında Pronatural’de yer almaktadır.

Fuwell

Fuwell bitkisel kaynaklı proteinlere talebin son zamanlarda giderek artması ile birlikte bitkisel proteinleri GDO’suz olarak üretmektedir. Tamamen doğal yöntemler kullanılarak üretilen ürünler ileri teknoloji ile üretildiğinden insan sağlığına olumsuz etki yapacak bir durum oluşturmamaktadır. Fuwell tamamen doğa dostu bir vegan markalar arasında yer alıp ambalajı doğada çözülebilir niteliktedir.

Ecolife

Organik, glutensiz ve vegan ürünlerin bulunduğu markalardan biri de Ecolife olmaktadır. Çocuklar için de en iyi en iyi atıştırmalık alternatifleri arasında yer alabilecek ürünlere Ecolife ile kolayca ulaşılabilecektir. Özellikle Ecolife kavrulmuş tuzlu Hindistan cevizi cipsi organik olmasının yanında sporcuların antreman öncesi tüketmelerinde onlara fayda sağlayacaktır. Ürünün en büyük özelliği enerji veriyor olmasıdır.

Joya

Bitki bazlı beslenmeyi temel alan Joya markası, vegan markalar arasında yer almaktadır. Ürün yelpazesini kısa süre içerisinde büyüten marka vegan olarak birçok ürünün üretimini yapmaktadır. Kalite ve lezzetten ödün vermeden yenilikçi ve yeni nesil tüketim alışkanlığına uyumlu bir şekilde hizmet sağlayan marka, bu anlamda tatlılar, yoğurtlar, ve tofular gibi birçok bitki bazlı ürünün satışını gerçekleştirmektedir.

West Falafel

West falafel sebze nohut köftesine verilen isimdir. Suriye, İsrail ve Lübnan gibi birçok Ortadoğu mutfağına yer alan ürün hayvansal katkı maddesi kullanılmadan tamamen bitki bazlı olarak üretilmektedir. Yemeğin geleneksel tarifi de bitkisel içerikli olup, hayvanlardan elde edilen içerik bulunmamaktadır. West falafel tamamen vegan olarak üretim yapmaktadır.

Vegan Kozmetik Markaları

Vegan Markalar, Türkiye'deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları
Vegan Kozmetik Markaları

Vegan markalar gıdadan kozmetiğe birçok sektörde yer almaktadır. Vegan kozmetik formülünde hiçbir şekilde hayvansal içerik barındırmayan ürünleri ifade etmektedir. Son zamanlarda güzellik sektöründe olumlu gelişmeler yaşanmakta bu durumun beraberinde birçok firma daha tedbirli olarak hareket etmektedir. Bitkisel ürünlere olan talebin yoğun şekilde kozmetik sektöründe de artması ile birlikte birçok firma vegan olarak kozmetik ürünler üretmektedirler.

 • Eyüp Sabri Tuncer,
 • Watsons,
 • Simple,
 • Dermokil,
 • Elf Cosmetics,

Vegan Yiyecek Markaları

Vegan Markalar, Türkiye'deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları
Vegan Yiyecek Markaları

Tüketim alışkanlıkları son zamanlarda daha fazla değişiklik göstermekte hayvansal gıdalardan çok bitkisel gıdalara yönelim olmaktadır. Bitkisel ürünlere olan talebin artması firmaların da bu yönde çalışma yürütmelerini sağlamaktadır. Günümüzde birçok yiyecek ve içecek markası vegan olarak hizmet vermeye başlamıştır. Dünya üzerinde çoğu ülke vegan tarzı beslenmekte, hayvansal içerikli gıdaları tüketmekten kaçınmaktadır. Bazı vegan yiyecek markaları şunlardır;

 • Annas,
 • Trakya Çiftliği,
 • Potamya,
 • Happy Roots,
 • Veggy,

Vegan Şampuan Markaları

Vegan Markalar, Türkiye'deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları
Vegan Şampuan Markaları

Vegan şampuan içeriğinde hayvansal kaynaklı hiçbir ürüne yer vermeyen şampuanlardır. Kozmetik sektörü ve gıda sektörü başta olmak üzere birçok firma vegan ürün üretimine geçmiştir. Son zamanlarda gelen talepler doğrultusunda vegan şampuan üretimi de hız kazanmıştır. Dünya üzerinde birçok ülke vegan şampuan kullanımı yapmaktadır. Kullanım yönünden normal saç şampuanlarından farkı olmayan şampuan ile aynı sonucu almak mümkündür.

 • Mousson vegan şampuan,
 • Aveda,
 • The Body Shop,
 • Avalon Organics Biotin B Complex Şampuan,
 • Live Clean Apple Cider Vinegar Clarifying Şampuan,

Vegan Oje Markaları

Vegan felsefesi günümüzde hemen her alanda karşılaşılabilen bir durum haline gelmiş durumdadır. En dikkat çeken vegan markalar arasında oje markaları da gelmektedir. Güzelliğine ve bakımına önem verirken bu işlemi hayvansal gıdalardan uzak olarak gerçekleştirenlerin tercihi vegan ürünler olmaktadır. Vegan olarak üretimi yapılan oje markaları da bulunmaktadır. Bu markalar şu şekilde belirtilmektedir.

 • Loop,
 • Spa Ritual,
 • Lush,
 • Rival,
 • Contigo,

Vegan Parfüm Markaları

Vegan Markalar, Türkiye'deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları
Vegan Parfüm Markaları

Veganlığın bir yaşam biçimi olması tüketim alışkanlıklarının da değişmesine neden olmaktadır. Vegan ürün yelpazesi içerisinde kozmetik, gıda, şampuan gibi ürünlerin olmasının dışında vegan parfümler de en çok tercih edilenler arasındadır. Zarif, tatlı ve hoş vegan markalı parfümler ruh halinizin mükemmel olmasını sağlayacaktır. Hayvan dostu olan ve hayvansal hiçbir ürünü kullanmayanlar vegan parfümleri tercih etmektedir. Parfüm konusunda dikkat çeken vegan markalar şunlardır;

 • Laboratory Perfumes,
 • Body Fantasies,
 • The Body Shop,
 • M&S,
 • Arquiste,

Gratis Vegan Markalar

Vegan Markalar, Türkiye'deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları
Gratis Vegan Markalar

Gratis kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin satıldığı mağazalardan biridir. Vegan bakım ve makyaj ürünü arayanlar Gratis’te vegan ürün olup olmadığını merak etmektedir. Gratis mağazaları da müşterilerden gelen talepler doğrultusunda vegan marka ürün satışı gerçekleştirmektedir. Gratis’te satılan vegan markalar şu şekildedir;

 • Bee Beauty,
 • The Balm,
 • Lip Smacker,
 • Physcians Formula,
 • Note,

Vegan Olmayan Markalar

Vegan markalar son zamanlarda çok sık duyulur olmuş birçok firma vegan olarak ürün üretmeye başlamıştır. Vegan ürünlere olan talebin artmasına rağmen bazı firmalar eski çalışma prensiplerine vegan olmayan markalarla devem etmektedir. Vegan olmayan sayısı oldukça fazladır. Gıda, kozmetik, şampuan gibi birçok sektörde vegan olmayan markalar da yer almaktadır. Buna göre vegan olmayan markalar şu şekildedir.

 • Colgate,
 • Febreze,
 • Vichy,
 • Clean,
 • Braun,

Vegan Markalar S.S.S

Vegan markalar hakkında internet üzerinde sıkça sorulan soruları tek başlık altında soru cevap tarzı ile sizlere en hızlı şekilde tüm bilgileri vermeye çalıştık.

 1. Dalin Vegan Bir marka mı: Özellikle çocuk şampuanlarından bildiğimiz Dalin’in vegan sertifikası bulunmamaktadır.
 2. Simple ürünleri Vegan mı: PETA cruelty-free sertifikalı olan Simleri ürünlerinin bir çoğunda hayvanlar ile alakalı bir katkı bulunmamaktadır.
 3. Note Markası vegan mı: NOTE hayvanlar üzerinde deney yapmamaktadır.
 4. Vegan Makarna Markaları: Yayla, The Licefo, Balviten, Happy Roots

Bu yazımızda sizlere vegan markalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Özellikle kozmetik “makyaj”, şampuan, çikolata gibi bir çok alanda aratılan vegan markaları yazımızı nasıl buldunuz? Yorumlarınız ile bizlere geri bildirimde bulunursanız çok seviniriz. Ayrıca meraklısı için konu ile alakalı bir video aşağıya bırakıyorum.

YouTube video

Dikkatinizi Çelebilir: Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan Markalar

5/5 - (5 votes)

Gerekli Evraklara daha kolay ulaşmak için abone olunuz!

Photo of author

Bilgin

Bilgin sizlere internette en çok aranan ve popüler konuların detayları hakkında bilgi verir. İnternette aradığınız bir bilgiyi bulamıyormusunuz? Bilgin ile İletişime geçerek tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
“Vegan Markalar, Türkiye’deki (2022 Kozmetik) Vegan Markaları” üzerine 2 yorum
 1. Gerçekten çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş ayrıla hayvanlar üzerinde deney yapan markalar hakkında da içerik üretirseniz çok sevinirim

  Yanıtla
 2. Vegan insanların kullandığı markalar bir çok sektörde baş göstermiş. Veganlar için ayrı bir kozmetik bile var şaşılacak gibi 🙂 İnsanoğlu neden fırsatını değiştirmek istiyor anlamıyorum

  Yanıtla
Yorum yapın

Bedava Bonus Casino siteleri - casino siteleri deneme bonusu veren siteler 1xbet süperbetin giriş footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler