Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da asgari ücret 2022 yılında 1584 euro olmuştur. Ev kiraları ne kadar sıkıntılı olsada Almanya’ da asgari ücret ile ortalama 140 Kg dana biftek alınabilmekte.

Almanya’da Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Oldu?

Almanya’ da asgari ücret ne kadar diye merak ediyorsunuz. Almanya’ da sistem saatlik ücret üzerinden hesaplanıyor. Bunu belirtmekte fayda var. İçinde bulunduğumuz güncel 2022 yılı için değerlendirecek olursak saatlik 9,82 Euro olarak hesaplanıyor. Bu da haftalık maksimum 40 saat çalışma olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla aylık brüt 1621 Euro asgari ücret olarak görülüyor. Ancak çalışanın eline geçen miktar ise 1584 Euro net maaş oluyor.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yasal çalışma saatleri haftalık 40 saat olarak hükümet tarafından belirlenmiş. Bu miktarın üzerine yasal yollar ile çıkmak mümkün olmuyor. Ancak Şubat ayında alınan yeni yasa ve kanunlar ile birlikte 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren asgari ücretin saatliği 9,82’ den 12 Euro’ ya çıkarılacak. Haftalık maksimum 40 saat çalışan bir asgari ücretli bu tarihten itibaren net maaş olarak aylık; 1920 TL alacak.

Almanya’da Asgari Ücret ile Geçinmek

Almanya’ da asgari ücret fiyatları hakkında bilgi verdik. Peki ya bu fiyatlar ile orada bir yaşam kurabilmek mümkün olur mu? Almanyada asgari ücret ile geçinmek konusundaki araştırmamızı sizlerle paylaşıyoruz. Almanya’ da bir asgari ücret ile iki kişilik hatta üç kişilik bir aile geçimini sağlayabilir. Yaşam yerlerine göre değişken olan ev kiraları vardır. Ortalama 2+1 ev için konuşacak olursak; 700 Euro ile 1200 Euro arasında bölgeye göre değişen kira bulunmaktadır.

Çoğu zaman elektrik, su veya ısınma gibi durumlar kiranın içerisinde yer alır. Bunlar yıllık olarak hesaplanır. Eğer ortalamanın altında bir yakıt ya da elektrik harcadıysanız, yıl sonunda devlet size ödediğiniz parayı iade eder. Almanya’ da üç kişilik bir ailenin mutfak masrafları ortalama 300 ile 400 Euro arasında tutar.

Ulaşım da 100 Euro’ yu geçmeyecektir. Bu da bir asgari ücrete denk gelir. Ancak aileler sosyal devlet anlayışından dolayı devletten yardım da almaktadır. Bu durum asgari ücret ile sınırlı kalmaz. Çocuk yardımı, kreş yardımı, ulaşım yardımı gibi ücretlere başvuru sağlamak mümkün.

Aileler tel asgari cüret yerine iki kişi çalışarak gelir ve refah seviyelerini artırabiliyor. Dolayısı ile bir asgari ücret ile geçim sağlayarak, diğer asgari cüret ile birikim yaparak, ev ve araba gibi yatırımları kısa süre içerisinde alabilmek mümkün hala geliyor.

Almanya’da Asgari Ücret 2021 Yılında Ne Kadardı?

Almanyada asgari ücret 2021 yılında ne kadardı diye araştırma yapıyorsunuz. Belirtmek gerekir ki 2021 yılında asgari ücret Ocak 2021’ in ilk altı ayı için farklıdır. Son altı ayında da farklıdır. İlk altı ay saatlik 9,50 son altı ayında da 9,60 olarak hesaplanmıştır.

Çok değişim olmamakla birlikte 6,2 milyon olarak bu asgari ücretten yararlanan işçi sayısı vardır. Aylık olarak asgari ücret maaşını hesaplayacak olursak; 1520 Euro 2021 yılı asgari ücretidir diyebiliriz.

Almanya’da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadardı?

Almanyada asgari ücret 2022 yılında ne kadardı gibi çıkarımlar yaparken net rakamlar ile bilgi vermek önemlidir. Asgari Ücret 2022 yılında saatliği; 9,82 olarak günümüz tarihinde geçerliliğini koruyor. Bunun için hükümet defalarca adım attı. Son olarak 1 Temmuz 2022 tarihinde 10,45 Euro saatlik asgari ücret tartışılırken, bu miktar geçerliğini yitirdi.

1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 12 Euro net saatlik ücret netleşti. Bu kanun kabul edildi. Bu nedenle Almanya’ da yaşayan ve bu imkandan yararlanacak olan 6,2 milyon işçi, bu tarihi bekliyor.

Almanya’da Asgari Ücretle Kaç Kilo Et Alınır?

Avrupa genelinde gıda oldukça ucuzdur. Almanyada asgari ücretle kaç kilo et alınır sorusu da asgari ücretin gıda üzerinden geçim konusunu açıklığa kavuşturur. Bu araştırmamız sonucunda et kategorisinde 1 kg. dana bifteği baz aldık. Almanya’ da dana bifteğin 1 kg. fiyatı; 11, 09 Euro’ dur. Bu da demek oluyor ki yeni yapılan asgari ücret düzenlemelerinden sonra, bir işçi bir saatlik çalışmasının karşılığı olarak bir kilogram dana biftek alabilecek. Üzerine de 1 Euro para üstü artacak.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Almanya’ da Asgari Ücretle Kaç Kilo Et Alınır

Genel olarak maş hesaplaması yaparsak; şu an için asgari ücretli 1 aylık maaşı ile 140 kg. dana biftek et alabiliyor. 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren 174,5 kg. et alabilecek. Burada asgari ücret arttığı zaman etin fiyatı da artacaktır gibi bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Ancak gıdada çok fazla değişim olmadığını ve 1 Euroluk artışın dahi çok büyük kriz olabileceğini belirtmek isteriz.

Almanya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Almanya’da ev kiraları bulunduğunuz bölgeye göre değişim sağlıyor. Almanyada ev kiraları ne kadar diyenler için belirtmemiz gerekir ki bu çok kapsamlı bir araştırmadır. Tek odalı ev fiyatları 250 Euro ile 750 Euro arası değişim gösteriyor. 1+1 evler ya da 2+1 evler ise 700 Euro ile 1200 Euro arasında değişim gösteriyor. Ancak burada belirtmemiz gereken bir husus var.

Almanya’ da kaç çocuğunuz varsa o kadar odanız olmak zorunda. Bu nedenle ailelerin de burada ona uygun evlerde yaşaması gerekiyor. Tek odalı evler, tek başına çalışanların tercih ettiği miktarda oluyor.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Almanya’ da Ev Kiraları Ne Kadar?

En pahalı yerleşim yeri Zürih olmakla beraber, üst limit fiyatları burası için değerlendirebilirsiniz. Alt limit fiyatlar da Hamburg, Dortmund gibi yerlerde oluyor. Ayrıca şehir merkezinden ne kadar uzaklaşırsanız o kadar ucuza oturmanız mümkün. Bu nedenle ucuza ve dubleks evlerde yaşayan kişiler genellikle şehir merkezinden uzakta oturan ve köy veya kasabalarda yaşayanlar oluyor.

Bu yazımızda sizlere 2022 yılı için Almanya’ da asgari ücret ne kadar oldu? Ev kiraları ve bir asgari ücret ile kaç kilo et alınabilir onu açıklamaya çalıştık. Şimdi sizlere Almanya’da ki merak edilenleri sizlere aktaran bilgilendirici bir video bırakıyoruz.

YouTube video

Dikkatinizi Çekebilir: Pasaport ÜcretleriRusya’da Asgari Ücretİngiltere’de asgari ücret Ne Kadar?, Amerika’da asgari ücret – Ukrayna Asgari Ücret
Azerbaycan Asgari Ücret – Hollanda asgari ücret

5/5 - (11 votes)

Gerekli Evraklara daha kolay ulaşmak için abone olunuz!

Photo of author

Bilgin

Bilgin sizlere internette en çok aranan ve popüler konuların detayları hakkında bilgi verir. İnternette aradığınız bir bilgiyi bulamıyormusunuz? Bilgin ile İletişime geçerek tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
“Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?” üzerine 15 yorum
 1. Saçmalığa bakın ya başlıkta almanayada asgari ücret ne kadar demisler. Çevir TL ye almanayadaki asgari ücreti indir enflasyonu Ayni seviyeye ondan sonra gorelwim
  Almanya’da enfalasyon e kadar
  Almanayada Mercedes ne kadar

  Yanıtla
 2. 1621€ bürut tamam ama net 1584€ olmaz bu burutden 9 ile 10% arası emeklilik kesintisi 7-8% hastalık sigortası yüzde 2 % gibi bakım sigortası yüzde 4 ile 5 % arası işsizlik sigortası bu kesintiler 23 ile 25% arası daha vergi kesintisi yok vergi sınıfı bekarlar için 2 olmalı evliler için 4+4 veya 3+5 gibi 2 ile 5 en büyük vergi kesinti olur en az 3 olan öder evli tek calışıyorsa 3 olur kadın adam calışıyorsa diyelim biri 2200€ bürüt biri 1700€ bürüt 2200€ alan 3 olur 1700€ alan 5 olur yada 4+4 yapılır diyelim 1621€ 1 olan250€ vergi öderse 5 olanda okadar gibi 3 olan diyelim 120€ 4+4 olanda 170+170€ gibi 400€ ya yakın kesintiler var ve + vergi 170€ diyelim bu kişinin eline 11000€ net geçer gibi işsizlik sigorta 4.5 % olsa her ay 70€ gibi az paramı emeklilik 9.5 olsun her ay 150€ gibi hastalık bakım ikisi 9.5 % olsun 150€ daha bunlar herkez mecburi vergide 100€ ile 250€ arası gibi olur kaldı 1100€ kira öde bekar için 400-500€ elektrik 100€ TV 22 € vergi işe git gel 150€ 700€ daha gitti evde internet varsa 30€ kalan para ile yemek içmek giyim için bide cep telefon aylık 30€ olsun kalır 300€ gibi bunla 30 gün ye içi giyin kim diyorsa 1621€ bürut net 1584€ yalancı ve şerefsiz bilgisidir Almanyayı Toz pembe göruyor herkez her evli Türk ün kadın adam ikiside çalışıyor yoksa para birikmez

  Yanıtla
  • Almanya’da herkes asgari üçretle çalışıyormuş gibi yorum yapmışsın asgari ücret bu ama adamlarda sendikal sistem var demokrasi var herkes harfiyen yasalara uymakta sendikal sebeplerden kimse işinden olmuyor düzenli bir işte çalışan asgari üçretin kat kat üzerinde maaş almakta kira demişsin burda kiralardan haberin yok herhalde en düşük kira beş binlira asgari üçrete çalışam bir kişi bırak gecinmeyi kirayı ödeyecek güçü yok uçuz işçiliğin maliyeti fakir insanlara keyfiyeti zenginlere nerde bizde demokrasi nerde sendikal haklar sendikalı çalışma sistemi sendikalı olduğunda işine son veriyorlar onun için genel çalışanlar asgari üçretli emekli yıllarça pirim ödemiş asgari üçretinde altında maaş almakta yani ülkeyi kötülemek değil ülkeyi yönetenler art niyetli dinden imandan bahsederek fakir edebiyatı yapıp işi götürüyorlar bu işinde sonu geldi patladı şimdilerde millet elindeki avcındaki ebeden dededen ne kaldıysa onlarla idare ediyor yakında millet birbirini yiyecek 2500emekli maaşı genel 3500 TL asgari üçret 4500 TL haydı gecin nasıl gecinebilirsen bir evde bir kişi maaşlı geri kalan işsiz en az beş kişilik nüfus ünüversite mezunu insaatlarda amelelik yapıyordu şimdi inşaat maliyetlerinin yükselmesiyle dar gelirli konut alamayınca inşaatta stop yani hep birlikte birbirimizi yiyecegiz sosyal devlet akp üyesi isen paket destegi var degilsen oda yok onunlada olmuyor insanın dünyada yaşam savaşında nimetlerinden faydalanmak bizim hakkımızı bazıları götürüyor haram zıkkım olsun İnşallah

   Yanıtla
  • Raöazsah, bu yazdıklarının hepsi bir kazanç be, sigorta kesintisi şubu, para biriktiremezsin diyorsun, dur bi yaşamaya, hasta olunca bakılmaya halimiz olsun para biriktirmek ne demek.

   Yanıtla
 3. Suanki net eline gecen asgari ücret 1300 euro civarinda. Ekim ayindan itibaren 1550 civarinda olacaktir (saatde 12€ brüt)

  Giderler su sekilde
  Kendimden örnek vereyim:
  Kira 790 (2+1 daire)
  Elektrik 250
  Cep telefon fatura 50-60 (2 kişi toplam)
  Evde internet 40
  Mutvak masrafi 400
  Cenaze fon 6 (uygulamayan 3000 5000 euro arasi defnedilme parasi ödemek zorunda)
  Televizyon ve radyo vergisi 19 (mecburi)
  Çop parasi 13 (mecburi)

  Gördügünüz gibi sadwce asgari giderleri hesaplayarak asgari ücretin yeterli olmadigini görürüz.

  Bunun yaninda diger giderler (asgari olmayan)
  Araba sigorta vergi benzin vs. 250
  Giyisi 50-80
  Disarda kafe ve benzeri 50
  Spor (fitnes veya futbol) 20-50
  Türkiye aile ziyareti 500 (tek sefer 2 kisi sirf bilet ve yol masrafi)

  Lütfen almanyada ki asgari ücreti abartip güya cok iyi bir hayat yasanirmis gibi anlatmiyalim.
  Burda asgari ücreti dogru anlamamiz lazim. 140kg et misali cok sacma. Hayatta etten ziyade hersey bedava olsaydi keske…
  Asgari kelimenin anlamani bilmiyorsak vay halimize

  Yanıtla
  • Almanya’da asgeri ucret alan yuzdelik kesim nüfusun %3 ila %7 arasında onun haricindeki kişiler 3000 euro uzerinde maaş aliyor

   Yanıtla
   • Tabi canim
    3000 bin de nedir ki o nu bizde çiraklara veriyorlar. Bir sifir eksik yazdin galiba 30 bin olcaktir o

    Yanıtla
  • Senide akıllı birşey zannedecekler bu yazdıklarınla.

   Şu saydığın giderlerin hiçbirini türkiyede zaten yapamıyorsun en azından sen bunları yapma ihtimalin var.

   asgari ücret hesaplamasını alım gücü ile hesaplaman ve anlaman lazım.

   Türkiyede Aylık Alınan Asgari ücretle hiçbirşey yapabilme ihtimalin yok ne iç gider ne dış gider.

   elinde insanların birşey kalmıyor huzur kalmadı psikoloji kalmadı bakın bu gidişle isyan cıkacak hükümette bunu istiyor gibi görünüyor şu aralar seçimi bekliyoruz gömeceğiz.

   Yanıtla
  • Yahu kardeşim ağlatacaksın beni.Tamam borç para istemeyecekler akrabalarınız tamaam. Siz perişan durumdasınız. Burası güllük gülistanlık. Bu kadar kötüyse gelin işte ülkenize buyrun, buyrun..??!!!

   Yanıtla
 4. Merkez bankamızdaki nakit paramız, yüzlerce markasından birisi olan volkswagen i bile satın almaya yetmiyor. Neyi neyle kıyaslıyoruz?

  Yanıtla
Yorum yapın

Bedava Bonus Casino siteleri - casino siteleri deneme bonusu veren siteler 1xbet süperbetin giriş footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler