En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Maaşları (2022)

En çok para kazandıran  meslekler konusunu ister istemez siz de merak etmiş olabilirsiniz. Neredeyse herkes bu meslek gruplarına imrenme ile bakıyor. Gerçekten de iyi bir miktar kazanıyorlar. Fakat tabii ki en çok para kazandıran meslekler kolay yoldan bu paraları kazanmıyor.

Her iş için kendi büyüklüğüne göre zorlukları var. Belki de bu kadar çok miktar kazanmalarının nedeni de yaptıkları işlerde harcadıkları yüksek enerjidir.

en çok kazandıran meslekler
en çok kazandıran meslekler

En Çok Para Kazandıran Meslekler

En çok para kazandıran meslekler ve maaşlarını detaylı bir şekilde incelemeniz kendinize çizeceğiniz kariyer yolunda fayda sağlayacaktır. Özellikle de Üniversite öğrencilerinin tercih döneminde seçeceği bölümlerde de bu konuları araştırması gerekir. Yanlış bir karar ile kendilerine uygun olmayan bölümleri okuyup mezun olduktan sonra iş bulamama sorunundan bu şekilde kurtulabilirler. En çok para kazandıran meslekler aşağıda liste şeklinde verilmiştir. 50 mesleği bu şekilde inceleyebilirsiniz.

En Çok Para kazandıran meslekler makalemizde Türkiye’de en popüler olan ve kadınlarında rahatlıkla takip edebileceği meslekler ve maaşları hakkında sizlere bilgi verdik.

Pilot

Pilot olup yüksek miktarlar kazanmak için elinizi cebinize atmanız gerek. Çünkü pilotluk üzerinde verilen eğitimlerin ücretleri yüksek oluyor. Maliyeti de işi de bayağı zorlayıcı. Ama bu süreçlerden sonra emeklerinizin yemeklerini gerçekten hakkınızla yemiş olacaksınız. Pilot olanların kazançları yüksek oluyor.

Başarılı pilotlar yıllık 140-150 bin TL civarında bir miktar kazanç elde ediyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Pilot Nasıl Olunur? – Pilot Maaşı

Avukatlar

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında oldukça bahsi geçenlerden birisidir. Bu mesleği icra edebilmeniz için hukuk fakültesi bitirmiş olmanız şarttır. Mezun olduktan sonra bir yerde staj yapmanız gerekir.

Birçok konuda bilgi edinmeniz ve bu konuda uzmanlaşmanız davaları kazanmada yardımcı olur. Aksi takdirde dava kaybetme riskiniz yükselir.

Avukatların yıllık olarak kazandığı para 130 bin TL civarıdır. Bu miktardan az veya çok kazanan avukatlarda bulunabilir. Ayrıca detaylı bilgi almak için Avukat Maaşları yazımızıda okubilirsiniz.

Sigorta Uzmanı

Belirsizliğin ve riskin neden olduğu mali sonuçları hesaplayan meslektir. Yaşanma ihtimali olan deprem veya doğal afetlerin sonuçlarını tahmin etmeye çalışırlar.

Sigortalama işleminde riski azaltmak daha fazla para kazanmalarını sağlar. Risk büyük olursa sigorta bedeli de büyük olur. Şirketlerin zarara uğramasını engellemeye çalışırlar. Bunun için de iş bilgisi, borç yönetimi ve çeşitli yeteneklere gerek vardır. Ortalama yılda 110 bin lira gibi bir miktar kazandıkları söylenebilir.

Uzman Doktor

6 sene Tıp fakültesi okuduktan sonra TUS gibi sınavları geçerek doktor olabilirsiniz. Uzun yıllar aldığınız eğitim ve sıkı çalışmanın ardından emeğinizin sonucunu alacaksınız.

Mesleğin kazanç durumu uzmanlık seviyelerine ve alanlara göre değişiklik gösterir. Maaşın yanında cerrahi müdahale yapan doktor ameliyat için de para alır. Yıllık ortalama 120-130 bin lira gibi miktarlarda para kazanırlar.

Yeminli Mali Müşavir

Uzun bir eğitim hayatı ve iş deneyimi ile mesleği icra edebilirsiniz. Üniversitede gerekli bölümü okuduktan sonra en az 10 yıl mali müşavir ya da muhasebeci şeklinde çalışmak gerekli. Sıkı çalışmanın ardından zor bir yolculuk da olsa sonucu buna değecek. Yeminli mali müşavirlerin çoğu Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olanlar olarak görülüyor. Ortalama bir miktar olarak yılda 85 bin TL kazancı vardır.

Yazılım Mühendisi

Yazılım mühendisleri yazılımı tasarlamak, geliştirmek ve bakımını yapmakla sorumludur. Üzerinde çalıştıkları projelere göre para kazanırlar. Bazı projeler 100 TL’yi bulabilir. Bilgisayar mühendisliği ya da programcılık bölümünden mezun olmak gerekir. Ardından öğrendiklerini pratiğe dökebilmelidir. Yıllık olarak ortalama 230 bin TL para kazanırlar.

Noterlik

Türkiye’de özellikle son zamanlarda en çok para kazandıran meslekler arasında noterlikde gelmektedir. Herhangi bir belgenin onaylatılmasında notere ihtiyaç duyulur. Ve belgelere göre de bir ücret alırlar. Yılda 300-350 bin TL kazanırlar. Ancak bu yerlere göre değişebilir. Hukuk fakültesinden mezun olmak, 21 yaşını doldurulmuş olması ve 40 yaşına varmamış olmak şartlarındandır. Okulu tamamladıktan sonra savcı, avukat ya da hâkim bu mesleğe başvurabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Noter Nasıl Olunur?

Yönetim Danışmanları

Şirketler gelirlerinin artması ve vizyonlarının genişletilmesinde bir yönetim danışmanına ihtiyaç duyarlar. Bu danışmanlar örgütsel sorunları ve ilerleme planlarını geliştirmekle sorumludur. Yaptıklarını analiz ederek sunum yaparlar. Ortalama yıllık 80 ila 130 bin TL arası kazandıkları söylenebilir. Kazançlarının etkisinde çalıştıkları şirket ve uzmanlık seviyeleri de etkilidir.

Petrol Mühendisleri

Türkiye’de petrol çıkarma işlemi az olsa da yurt dışından gelen ürünlerin işleme ve dağıtılma işleri için mühendislere ihtiyaç vardır. Petrol mühendisleri devamlı kendilerini geliştirmeli ve yenilikleri takip etmelidir. Bu da fazla çalışmaya neden olur. Türkiye’de kazançları 105 bin TL gibi bir miktardır.

Bilgi Teknolojileri Yöneticileri

Mesleğin çalışanları teknolojik çözümleri araştırıp bulur en verimli sistemi kurmak için çabalar. Ve bunu en az maliyet ile yapmaya çalışırlar. Yıllık ortalama 115 bin TL kazanç sağlarlar. Uzmanlık arttıkça ücret de artmaktadır.

Teknik Yazarlık

Bir ürünün teknik bilgilerini anlayıp yazmaya başlamaktır. İşin zorluğu aldığınız karmaşık bir bilgiyi sistemli bir şekilde basitleştirmektir. Ortalama yıllık maaş 78 bin 590 dolardır.

Mali Denetçiler

İşletmelerin veya kurumların mali durum ve sonuçlarının muhasebe ilkeleri doğrultusunda olması ve yasal mevzuata uygun yansıtılmasına mali denetim denir. Bu meslek çalışanları da bu denetimi kontrol ederler. Ortalama yıllık maaş 92 bin 730 dolardır.

Yer Bilimciler

Yer bilimciler dünya üzerinde var olan kaynakları araştırır. Yer küre üzerindeki her türlü bilimsel çalışmanın yapılmasını da sağlarlar. Ortalama yıllık maaş 112 bin 110 dolardır.

Bilgisayar Mühendisleri

Bilgisayarın donanım ve ekipmanlarının araştırılmasında, geliştirilmesinde ve tasarlanmasından sorumlu olan meslektir. Yazılım, algoritma ve programlama ile ilgilenmektedir. Ortalama yıllık maaş 130 bin 890 dolardır.

Dikkatinizi Çekebilir: Bilgisayar programcılığı maaşı 

Veri Tabanı Mimarları

Mesleğin çalışanları, şirket veya kurumlara veri tabanı çözümleri oluşturmakla görevlidir. Veri mimarisi tasarlamak da görevleridir. Ortalama yıllık maaş 101 bin 90 dolardır.

Ekonomistler

Ekonomist, eğitim, sağlık ve çevre gibi alanlarda yönetimsel planlama için fikir verirler. Müşteriye pratik bilgi sunmak için teoriler, ekonomik kavramlar ve analitik teknikleri kullanmaktadırlar. Ortalama yıllık maaş 120 bin 880 dolardır.

Gıda Teknoloji Uzmanları

Bir ürünün ham halinden son haline kadar gelişen durumu takip eder. Ürün müşteriye varana kadar bozulmaması ve kimyasal yapısının sağlam kalması sağlanır. Ortalama yıllık maaş 80 bin 190 dolardır.

Hidrologlar

Su yatakları ve kaynaklarında farklı teknikler ile veriler elde eden ve elde edilen bilgilere göre yorumlama yapan meslektir. Gelecekteki ve şimdiki durumları tespit edilir. Ortalama yıllık maaş 90 bin 150 dolardır.

Fizikçiler

Fizik bilimi ile ilgilenen, insanları, doğayı, maddeyi, evreni, dünyayı, atom ve atom parçacıklarını inceleyen kişilerdir. Deneyler ve gözlemler ile araştırmalar yaparak bilgi elde etmeye yönelirler. Ortalama yıllık maaş 137 bin 700 dolardır.

Kimya mühendisleri

Maddenin kimyasal ve fiziksel süreçlerini inceleyen kişilerdir. Yeni teknoloji bu maddelerin verimli kullanımını sağlar. Disiplinler arası mühendislik dalları arasına girdiğinden dolayı matematik, fizik, kimya gibi alanların bilgileri de bilinmesi gerekir. Ortalama yıllık maaş 114 bin 820 dolardır.

Siyaset Bilimciler

Siyasi partiler, sivil toplum kuruşları, siyasi örgütler gibi kuruşlarda çalışabilirler. Çalıştıkları kurumların siyasi vaka analizleri, rapor oluşturma, planlama gibi sorumluklarını üstlenirler. Ortalama yıllık maaş 124 bin 100 dolardır.

İstatistik Uzmanı

Çalıştıkları firmaların dönemsel performans verilerini analiz ederler. Ve yaptıkları bu analizlerden sunum hazırlar, prim kazanım tespiti hesaplamaları yaparlar. Ortalama yıllık maaş 97 bin 170 dolardır.

IT Yöneticileri

Bilgisayar, yazılım mühendisliği, ve yönetim bilişim sistemleri alanlarından mezun olanlar IT Yöneticisi olabilir. IT yöneticileri çalıştıkları ülkelere göre değişen maaş tutarına sahiptir. Örneğin; İngiltere’de 80 bin pound, ABD’de 140 bin dolar gibi miktarlar kazanırlar.

Dişçiler

Sağlık sektöründe payları olan dişçiler de en çok para kazanan mesleklerin içinde yer alıyor. Ortalama yıllık olarak ABD’de 320 bin dolar, İngiltere’de 140 bin dolar kazanabilmektedirler.

Yatırımcılar

Bu meslek için Sermaye Piyasası bölümünden mezun olmak gerekir. Yıllık ortalama ABD’de 130 bin, Kanada’da 160 bin, İngiltere’de 245 bin dolar kazanmaktadır.

Profesörler

Profesörler, çalıştıkları ülkelere göre iyi kazançlar elde etmektedir. Kazandıkları maaş çalıştıkları ülkeye göre farklılık gösterir. Örneğin; bir Profesör Almanya’da 250 bin, İngiltere’de 140 bin, ABD’de 165 bin dolar kazanabilir.

Kabin Memurları – Hostesler

Türkiye’de kadınlar için en çok para kazandıran meslekler arasında hosteslik olmasa olmazdır. Kabin memurluğunun amacı yolcuların güvenli ve konforlu seyahat etmesini sağlamaktır. Belli sınavlar geçildikten sonra seçme ve yerleştirmeleri de atlatmak gerekir. Ortalama maaşları 9-11 bin TL arasıdır. Uluslararası bir şirkette çalışan bir Kabin memuru 22-25 bin TL kazanabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Hostes Nasıl Olunur?

Satış Pazarlama Müdürü

Firmalarda üst düzey yönetici olmak çok para kazanmak hem de iyi bir kariyer için tercih edilen meslekler arasındadır. Satış pazarlama müdürleri 8-12 bin TL arası maaş alabilmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir: Pazarlama Uzmanı Maaşları

Ortodontist

Özellikle yurt dışında çalışmak için iyi bir meslek tercihidir. Diş hekimliği fakültesinden mezun olarak artı 4 yıllık uzmanlık ile Ortodontist olunabilir. Başlangıç maaşı 7 bin TL ile başlamaktadır. Zamanla kazanılan tecrübeler ile bu maaş miktarı 15 bin TL’ye kadar yükselebilir.

CEO

Tüm dünya ile beraber Türkiye’de de en çok para kazandıran meslekler arasındadır. Bu meslekte kazanılacak maaş miktarları çalıştığınız şirketlere göre değişir. Bu büyük şirketlerde çalışanların aldığı maaşlar TL bakımından değil de Euro, Dolar bakımından verilir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan ve ardından Lisans eğitimi alanlar CEO olabilir. 25 bin TL ile başlayan CEO maaşları deneyim ve şirketin yetkinliğinde göre artabilir.

Veteriner

Veterinerlik Fakültelerinden birinden mezun olarak bu mesleği icra edebilirsiniz. Ancak bu mesleğin en iyi para kazanma yeri yurt dışıdır. Türkiye’de Veterinerlik bölümünü okuduğunuzda Collegium adlı sınava girmek ve denklik kazanmanız gerekir.

Denkliğiniz onaylandığında Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan onaylanan diploma ile yurt dışında iş imkanına sahip olabilirsiniz. Kamuda çalışan bir Veteriner 6.500-8 bin arası kazanır. Yeni başlayanlar ise 2.800-5.500 TL arasında maaş miktarları elde edilebilir.

Biyokimya Uzmanı

Eğer başarılı bir Biyokimya Uzmanı olursanız alacağınız maaş miktarı en az 13.500 TL olabilir. Yeterli bilgi birikimine sahip olmak demek ise bu meslekte daha ileri gitmenizi sağlıyor. Biyokimya Uzmanı olabilmek için Tıp Fakültelerinden mezun olmak şart. 6 yıllık eğitimin ardından 4 yıl daha uzmanlık eğitiminin alınması gerekli.

Eczacı

Eczacılık fakültesinden mezun olarak yapılabilen bu meslek, Türkiye’de çok para kazandıran mesleklerin beşinin arasında yer alıyor. Maaşları 3-5 bin arası iken ilerledikçe bu miktar 8 bin TL’ye çıkabilir. Eğer kendinizi meslekte ilerletirseniz iyi maaşlara çalışabilirsiniz. Kazanç bakımından önü açık bir meslektir.

Genel Cerrah

6 yıllık Tıp Fakültesi ardından Uzmanlık eğitiminin de tamamlanması ile Cerrah olunabilir. Genel Cerrahlar; endokrin sistemi, boyun, karın, baş bölgesi ya da yumuşak dokularda oluşan iç yaralanmalar ile ilgilenir. Bu sorunları cerrahi yöntemler ile tedavi etmektedirler.

Bu alanı tercih eden bir kişi 11 bin TL’den başlayarak yükselen kazançlar elde eder. Bu ortalama maaş haricinde kamuda çalışan Cerrahlar 20-25 bin TL kazanabiliyor.

Finans Direktörü

İktisat, muhasebe, bankacılık, maliye gibi bölümlerden mezun olarak bu alana yönelebilirsiniz. Bölümlerin hepsi 4 yıl okunuyor. Bölümü tamamladıktan sonra kendinizi geliştirmeni çok önemli. Ayrıca en az 2 yabancı dil öğrenmek ve uluslararası şirketlerde çalışmak kazancınızı daha da arttırır. Maaş miktarı 14.500 ile 17 bin TL arasında değişiklik gösterebilir.

Diyetisyen

Özellikle bayanların oldukça ilgi gösterdiği bir diğer en çok para kazandıran meslekler arasında diyetisyenlik gelmektedir. Hastane, özel klinik ya da kendine ait açabildiği klinik bakımından çalışma alanı geniş bir meslektir. Diyetisyen olmak demek sadece kilo verdirmek anlamına gelmiyor. Sağlıklı kilo alıp verme konusunda sizlere öneriler sunan profesyonel kişidir. Diyetisyenlerin maaşları 6 bin ila 7 bin 500 TL arası maaş miktarlarıdır.

Sigortacı

Bu meslekte yüksek kazanç sağlamak kendi işinizi yapmaktan geçiyor. Ülkemizde gerçekten çok rağbet edilen bir meslek ve bu mesleğe katılmak istediğinizde kendinize bir acente açmalısınız. Pazarlama konusunda kendinize de güveniyorsanız bu işte yüzde 15 yüzde 20 kar elde edebilirsiniz. Ortalama maaş miktarı olarak 2.800-4.600 civarı denebilir.

Yön Eylem Araştırması Analistleri

Firmalarda yaşanan problemlere çözüm üreten ve geçen bu süreci iyi bir şekilde ilerleten bu meslek çalışanlarına ihtiyaç giderek artıyor. Şirketlerin büyümesi ile bu mesleğe duyulan ihtiyaç ve çalışan alımının daha üst düzeylere yükseleceği düşünülüyor. Yıllık ortalama maaş miktarı ise 92 bin dolardır.

Sporcu Danışmanlığı

Bu meslek, özel antrenman danışmanlığın daha gelişmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Mesleği icra eden kişilerin yıllık ortalama maaş miktarı 98 bin 700 dolardır.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi

Gemi Makineleri İşletme Bölümü mezunu olanların yapabileceği meslektir. En düşük alacağı maaş 12.350 TL, en yüksek miktar ise 46.200 TL’dir.

Psikiyatri Uzmanı

Psikiyatr, zihinsel ve davranış bakımından kişinin hissettiği bozulmalara bakan mesleğin çalışanıdır. Ortalama maaşı 11 bin TL civarındadır.

Bilgi Teknoloji Müdürleri

Mesleği icra eden kişiler çalıştıkları şirketin bilgi teknolojisi projeleri ile ilgilenmekle sorumludur. Yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi lisans programlarından mezun olanlar bu mesleğe katılabilir. Aylık ortalama maaş miktarı 11 bin liradır.

Epidemiyologlar

Bulaşıcı hastalıkları kontrol eden uzman doktorlardır. Genel olarak görevleri şunlardır; veri toplanması ve ayıklanması, sentez yapılması, raporlanması ile ilgili güncel araştırmalar yapmak. Yıllık ortalama maaş miktarı 83 bin 10 dolar olarak belirlenmiştir.

Eğitim Danışmanlığı

Lise ve üniversite gibi dönemlerde ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu çalışanlardır. Çocuklara ve ebeveynlere eğitim planlaması çıkarırlar. Ortalama başlangıç maaşları 3 bin TL ile başlar ve 4 bin TL arası değişir. Tecrübe edinmiş danışmanlar için maaş 6 bin TL’ye kadar çıkabilir. Eğer uzman seviyede eğitim danışmanlığı veriyorsanız o zaman da 12 bin TL kazanabilirsiniz.

Biyomühendisler

Biyolojik süreçleri takip eden, gıda, tarım gibi çevre süreçleri üzerinde mühendislik uygulamaları yapan çalışanlardır. Biyomühendis mezunları 4.500 ile 8.500 arasında maaş kazanabilir. Bu meslekte de deneyim oldukça önemlidir. Örneğin; 2 yıl deneyime sahip olan çalışan 8.500 veya daha fazla kazanç elde edebilir.

Doğa Bilimleri Yöneticisi

Dünyada en çok para kazandıran mesleklerin arasında yer alan bu meslek, büyük sorumluluklar ile yüksek ücretler kazanır. Mesleği icra eden kişiler kimyager, fizikçi gibi diğer bilim adamlarının çalışmalarını denetlemek ile sorumludur. Bu meslekte en yüksek maaş miktarı 97.500 dolardır.

Sanat Danışmanları

Güzel Sanatlar veya Grafik Tasarım gibi bölümlerden mezun olanlar bu mesleği icra edebilir. Aylık ortalama kazanabilecekleri miktar 9.620 TL’dir.

Ekonomi Öğretmenliği

Ekonomi öğretmenliği de hızla gelişen mesleklerden biridir. Mevcut değişen piyasalar ile çokça önem kazanmıştır. Yıllık ortalama 123 bin 720 dolar kazanırlar.

Çevre Bilimcileri

Dünya genelinde büyük bir önem kazanmış bir meslektir. Yaptıkları araştırma ve gerçekleştirdikleri çalışmalar ile bilim dallarına çokça katkı sağlarlar. Ortalama yıllık maaş miktarı 81 bin dolardır.

Felsefe Öğretmenliği

Daha çok üniversite akademisyenlerinin bulunduğu bu meslek yılda iyi kazançlar elde ediyor. Ortalama yıllık 90 bin 160 dolar kazanırlar. Giderek daha da fazla kazanacağı düşülen bir meslektir.

En çok para kazandıran meslekler adlı yazımızı nasıl buldunuz? Meslekler ve maaşları ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. 2022 yılına özel hazırlanan liste ek meslekler sürekli güncel eklenecek ve maaşlarda değişiklik olursa güncellenecektir.

Dikkatinizi Çekebilir: Matematik Öğretmeni Maaşı

Yakında eklenecek Makaleler

 • Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler
 • Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği
 • Kadınlara en Çok Para Kazandıran Meslekler
 • Eşit Ağırlık En Çok Para Kazandıran Meslekler
 • Amerika’da En Çok Para Kazandıran Meslekler
 • Geleceğin En Çok Para kazandıran Meslekleri

kaynak 1

5/5 - (8 votes)

Gerekli Evraklara daha kolay ulaşmak için abone olunuz!

Photo of author

Bilgin

Bilgin sizlere internette en çok aranan ve popüler konuların detayları hakkında bilgi verir. İnternette aradığınız bir bilgiyi bulamıyormusunuz? Bilgin ile İletişime geçerek tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
“En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Maaşları (2022)” üzerine 2 yorum
 1. gerçekten enfes bir yazı olmuş. özellikle Türkiye’de ve bayanlarında meslek seçebileceği yazının olması süper. Oldukca uzun net ve anlasılır bı yazı. Yazar arkadasın ellerıne saglık ıznınız ile bu meskler yazısını sosyal medyamda paylasacagım.

  Cevapla
 2. zamanla yeni meslekleri de eklerseniz çok iyi olur. Hatta Almanya da Amerika’da yani dünya genelinde ki meslekler içinde bir yazı yazsanız çok iyi. Emeğinize sağlık oldukça güzel bir yazı olmuş

  Cevapla
Yorum yapın

TrBet - TrBet Giriş - trbet tv canlı maç izle - trbet üye ol - trbet yeni adres - trbet giriş mobile - trbet bitcoin casino - trbet casino giriş
Bedava Bonus Casino siteleri - casino siteleri deneme bonusu veren siteler 1xbet süperbetin giriş footballofficialscamp.com - Deneme Bonusu Veren Siteler